Czym się różni dezodorant od antyperspirantu i co wybrać?

Pojęcia dezodorant i antyperspirant często używane są jako synonimy. Warto jednak wiedzieć, że te dwa produkty różnią się od siebie. Jakie są różnice i który produkt sprawdzi się najlepiej? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu.

Dezodoranty i antyperspiranty – różnice

Dezodoranty posiadają składniki, które hamują namnażanie się bakterii. Oznacza to, że produkt ten świetnie radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem potu. Dezodoranty natomiast w przeciwieństwie do antyperspirantów słabo radzą sobie z mokrymi plamami pod pachami. Antyperspirant zawiera sole aluminium, dzięki czemu efektywnie redukuje pot. Okazuje się także, iż antyperspiranty są bardzo skuteczne. Dezodorant i antyperspiranty różnią się także, jeśli chodzi o sposób stosowania. Dezodorant można zastosować podczas porannej pielęgnacji, zaś antyperspirant powinno się stosować na noc, aby składniki zawarte w produkcie mogły dobrze zadziałać. Antyperspirant zawsze należy aplikować na oczyszczoną i suchą skórę pach. Produkt działa aż do momentu, gdy zostanie zmyty ze skóry. Jeśli więc zastosuje się go wieczorem, ochroni przed mokrymi plamami i nieprzyjemnym zapachem przez cały dzień.

Dezodorant czy antyperspirant – co wybrać?

Wiesz już czym się różni dezodorant od antyperspirantu. Co wybrać, aby nie czuć się niekomfortowo nawet w najbardziej stresujących sytuacjach? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy borykasz się z problemem nadpotliwości. Jeśli tak, dezodorant nie sprawdzi się w Twoim przypadku. W takiej sytuacji ważne jest redukowanie wydzielania potu, a więc dobrej jakości antyperspirant to nieodłączony element codziennej pielęgnacji. Antyperspirant warto polecić także osobom aktywnym, które pracują fizycznie lub dbają o regularny trening. W takich przypadkach dezodorant nie sprawdzi się dobrze, a więc konieczne jest używanie dobrej jakości antyperspirantu.
Jeśli zaś nie borykasz się z nadpotliwością i szukasz jedynie sposobu na zamaskowanie nieprzyjemnego zapachu, możesz zdecydować się na dezodorant. Warto wiedzieć, że poza wersjami zapachowymi dostępne są także dezodoranty bezzapachowe. Taki produkt usunie nieprzyjemny zapach a jednocześnie nie zamaskuje woni Twoich perfum.

Gdy antyperspirant nie pomaga

Zmagasz się z nadmiernym poceniem, a antyperspiranty nie działają tak skutecznie jak tego oczekujesz? W takie sytuacji najlepszym rozwiązaniem problemu okaże się wizyta u lekarza rodzinnego. Warto pamiętać, że nadmierne pocenie może być objawem zaburzeń hormonalnych lub chorób. W takim przypadku konieczne jest poznanie przyczyny problemu, co umożliwi podjęcie skutecznego leczenia. Pamiętaj, że lekarz jest profesjonalistą, którego zadaniem jest Ci pomóc a nie oceniać czy wyśmiewać. Chociaż nadpotliwość to wstydliwy problem, warto go rozwiązać nie tylko ze względów estetycznych, ale także zdrowotnych.
Dostępnych jest wiele metod i sposobów leczenia, które skutecznie radzą sobie z kłopotliwym problemem nadpotliwości. Stosuje się preparaty doustne, kosmetyki z apteki, zasypki, a także różnorodne zabiegi. Pomocna okazuje się toksyna botulinowa i zabiegi przy użyciu fal radiowych. Twoim problemem jest nadmierne pocenie rąk lub nóg? Warto także wspomnieć o możliwościach jontoforezy, która poprzez delikatne prąd elektryczny dostarcza leki przez błony biologiczne. Jontoforeza jest bardzo skuteczna. Urządzenie potrzebne do wykonania zabiegu można zakupić, a następnie użytkować w domowych warunkach. Zabieg ten warto polecić osobom, które borykają się z nadmierną potliwością nóg oraz rąk. Jontoforeza to zabieg bezpieczny i bezbolesny.

Zakończenie

Antyperspiranty radzą sobie z nadmiernym poceniem i nieprzyjemnym zapachem. Dezodorant zaś działa jedynie na zapach. Antyperspirant warto polecić osobom borykającym się z nadpotliwością i żyjącym aktywnie. Jeśli antyperspirant nie rozwiązuje problemu nadpotliwości, należy udać się do lekarza. Ta nieprzyjemna przypadłość może być objawem zmian hormonalnych lub chorób. Warto jednak pamiętać, że dostępnych jest wiele metod skutecznych w walce z nadpotliwością.