Sprawdź jaki masz rodzaj cery i jak o nią zadbać

Regularna pielęgnacja z użyciem kosmetyków, które zaspokajają potrzeby skóry to klucz do sukcesu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóra jest dobrze oczyszczona, gładka, jędrna i pozbawiona dużych niedoskonałości. Jak ułożyć plan pielęgnacyjny, który przyniesie najlepsze efekty? W kolejnych akapitach znajdziesz kilka najważniejszych informacji na ten temat. Zapraszamy do lektury.

Dostosuj pielęgnację do potrzeb skóry

Najlepsze efekty przyniesie stosowanie pielęgnacji, która zaspokaja najważniejsze potrzeby skóry. Aby ułożyć odpowiedni plan trzeba najpierw poznać typ swojej cery. Dzięki temu dowiesz się na co zwrócić uwagę, jakich kosmetyków używać i które składniki sprawią, że Twoja skóra będzie wyglądała zdrowo i pozostanie w świetnej formie. Każdy typ cery ma inne potrzeby, a w następnym akapicie poznasz sposób na to, jak rozpoznać swój typ cery.

Rozpoznaj swój typ cery

Aby określić swój typ cery, warto zwrócić uwagę na to jak reaguje skóra na różne warunki. Mowa tutaj o reakcji skóry na określone kosmetyki, wyglądzie cery po kontakcie z niskimi czy wysokimi temperaturami. Oto lista, która pomoże Ci określić Twój typ cery:

  1. Cera sucha – delikatna, jasna i matowa. Cera sucha miejscami jest szorstka, ma skłonności do zmarszczek a po umyciu wodą jest ściągnięta.
  2. Cera normalna – skóra jest gładka i posiada jednolity kolor. Cera normalna nie błyszczy się nadmiernie, nie ma także skłonności do krost.
  3. Cera tłusta – błyszczy się nadmiernie, nawet w krótkim czasie po umyciu. Cera tłusta ma rozszerzone pory i tendencję do powstawania zaskórników i krostek.
  4. Cera mieszana – cera jest matowa w strefie T, czasami na skórze pojawiają się krostki i zaskórniki. Cera mieszana jest wyraźnie gładsza na policzkach i pod oczami.

Dostosuj pielęgnację do potrzeb Twojej cery – informacje

Wiesz już jaki masz rodzaj cery. Teraz wystarczy przygotować odpowiedni plan pielęgnacyjny, aby polepszyć stan skóry. Jeśli Twoja cera jest sucha do mycia skóry używaj delikatnych kosmetyków, takich jak pianki czy mleczka z krótką listą składników. Warto wybierać kosmetyki, które poza oczyszczaniem zapewniają także nawilżenie skóry. Zawsze po oczyszczeniu twarzy zaaplikuj na skórę krem nawilżający, który zadba o odżywienie. W przypadku cery suchej warto stawiać na kosmetyki, które odbudowują płaszcz lipidowy i tworzą na skórze ochronny film. Jeśli chcesz uchronić się przed głębokimi zmarszczkami, pamiętaj o regularnym stosowaniu preaparatów przeciwzmarszczkowych dobrej jakości.
Jeśli Twoja cera jest tłusta, stawiaj na kosmetyki absorbujące nadmiar sebum. W Twojej kosmetyczce nie powinno także zabraknąć toników dobrej jakości, peelingów enzymatycznych i kremu nawilżającego, który nie zatyka ujść mieszków włosowych. Pamiętaj, aby regularnie stosować maseczki oczyszczające, najlepiej sprawdzą się te zawierające w swoim składzie glinkę.
Jeśli posiadasz cerę normalną postaw na kosmetyki chroniące skórę przed działaniem niekorzystnych czynników takich jak mróz i wiatr. Pamiętaj także o stosowaniu dobrej jakości kremów nawilżających.
W przypadku cery mieszanej ważne jest zadbanie o suche strefy przy jednoczesnym ograniczeniu przetłuszczania w strefach, które mają do tego skłonności. W Twojej kosmetyczce nie powinno zabraknąć myjącego żelu do twarzy przeznaczonego dla skóry mieszanej. Zadbaj także o peeling strefy T, a na noc aplikuj na twarz dobrej jakości krem o działaniu odżywczo-normalizującym.

Kilka ważnych porad

Niezależnie od tego jaki typ cery posiadasz, wybieraj kosmetyki dobrej jakości. Pamiętaj także o ochronie skóry przed działaniem promieni słonecznych, niezależnie od pory roku. Jeśli pragniesz cieszyć się cerą bez wyprysków, unikaj dotykania twarzy bez potrzeby. Pamiętaj także, aby regularnie czyścić ekran telefonu i wymieniać poszewki na poduszki.