Kwas azelainowy na przebarwienia – wszystko co warto wiedzieć

Przebarwienia na twarzy powstają zazwyczaj przez zmiany hormonalne, po trądziku oraz w wyniku długotrwałego wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Nieestetyczne ślady na skórze to problem, który znacznie obniża komfort codziennego funkcjonowania. Niestety nie zawsze przebarwienia na twarzy można skutecznie zakryć za pomocą makijażu. Co wówczas zrobić? Kwas azelainowy na przebarwienia to nasjkuteczniejsze rozwiązanie.

Kwas azelainowy na przebarwienia

Kwas azelainowy znajduje się w niektórych produktach dostępnych w ofercie drogerii, wykorzystywany jest także przez profesjonalistów do wykonywania niektórych zabiegów. Kuracja z użyciem tego kwasu bardzo często stosowana jest w walce z nieestetycznymi przebarwieniami na skórze. Jest to bardzo skuteczna metoda, którą z pewnością warto wypróbować aby pozbyć się problemu. Kwas ten wpływa na enzym odpowiadający za produkcję melaniny, zatrzymuje również nadmierną aktywność melanocytów. Kwas azelainowy działa na przebarwienia powstałe w wyniku ekspozycji skóry na słońce, w przypadku zmian hormonalnych czy po trądziku. Warto także wspomnieć, że kwas wykorzystywany jest także często w kuracji po oparzeniu skóry.
Kurację kwasem azelainowym można przeprowadzić samodzielnie w domu. Należy wybierać kosmetyki o niskim stężeniu, które są dostępne w ofercie drogerii. W zależności od preferencji można wybrać odpowiedni produkt. Żel do mycia twarzy z kwasem, krem terapeutyczny, krem nawilżający czy intensywne serum to tylko niektóre propozycje dostępne w ofercie. Zawsze przed użyciem kosmetyku należy zapoznać się z instrukcją przedstawioną na opakowaniu produktu. Warto także pamiętać, że poza prawidłowym użytkowaniem ważna jest także regularność. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można skutecznie pozbyć się nieestetycznych przebarwień na skórze.

Efekty kuracji kwasem azelainowym

Pierwsze efekty kuracji można zauważyć już po kilku tygodniach pielęgnacji kwasem. Najczęściej widoczne zmiany pojawiają się po 2 lub 3 miesiącach regularnego użytkowania kosmetyków z kwasem azelainowym. Efektem będzie nie tylko zmniejszona widoczność przebarwień, ale także znaczne wygładzenie i oczyszczenie skóry. Warto także wspomnieć, że jeśli borykasz się z trądzikiem, dzięki kuracji kwasem możesz także poradzić sobie z tym problemem. Pamiętaj, aby kosmetyki z kwasem azelainowym zawsze stosować na dobrze oczyszczoną skórę twarzy. Przygotowanie skóry jest bardzo ważne dla powodzenia kuracji.

Kwas azelainowy nie tylko na przebarwienia – zdrowie

Z kuracji kwasem azelainowym warto skorzystać nie tylko w przypadku przebarwień. Kwas ten wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, seboregulujące, przeciwzapalne. Kwas azelainowy działa także antyoksydacyjnie. Kwas warto wykorzystać również wówczas gdy problemem jest trądzik, zaskórniki, czy stany zapalne. Z uwagi na właściwości antyoksydacyjne kwas pomoże również zadbać o zdrowy i młody wygląd skóry. Ogromną zaletą kwasu azelainowego jest to, że można stosować go przez cały rok, ponieważ nie wykazuje działania fototoksycznego. Kolejną zaletą jest to, że kwasu można używać niezależnie od rodzaju skóry. Nawet w przypadku skóry wrażliwej czy naczynkowej warto zdecydować się na kurację kwasem azelainowym.

Zabieg z kwasem azelainowym

Jeśli zainteresowało Cię działanie kwasu, ale nie chcesz na razie włączać go do pielęgnacji, dobrą propozycją okaże się zabiegi z użyciem kwasu azelainowego. Złuszczający peeling dermatologiczny znacznie poprawi stan i wygląd skóry, zniweluje przebarwienia i stany zapalne, zredukuje krosty i wyciszy skórę. Przed takim zabiegiem trzeba wprowadzić w pielęgnację kosmetyki przygotowujące, nie można stosować zabiegów złuszczających i nie eksponować skóry na światło UV. Po zabiegu zaś należy stosować ochronę przed słońcem, unikać opalania i stosować się do porad udzielonych przez kosmetologa.